מבחנים למטלטלין

בתי המשפט לאורך השנים פיתחו חמישה מבחנים כדי להחליט האם חפץ הינו מקרקעין או מטלטלין. המבחנים הינם לעיתים חלופיים ולעיתים מצטברים.
מבחן החיבור, method of annexation. עד כמה החפץ מחובר פיזית לבית. המבחן לעיתים מכוּנה: degree of annexation. כמו תנור build in שמחובר פיזית לארון מטבח.
מבחן המטרה, adaptability. עד כמה החפץ שייך לבית. שטיח מקיר לקיר יחשב כחלק מהבית, בעוד ששטיח שמונח באמצע החדר שייך פחות לבית עצמו.
מבחן היחס, relationship. מה היחס של בעל המקרקעין לאותו החפץ? אם בעל הבית התקין ארון קיר שקיבל בירושה מאבות אבותיו – יתכן וזה ייחשב כמטלטלין ולא כחלק מהבית.
מבחן הכוונה, intent. במקרה ששוכר התקין נברשת מעל שולחן האוכל, ייתכן ולא הייתה לו מטרה להשאיר אותה כחלק מהבית אלא לפרק אותה בסוף תקופת השכירות.
המבחן האחרון ואולי החשוב ביותר הינו מבחן ההסכמה, agreements. מה סוכם בין הצדדים? אלא שהמבחן הזה הוא קצת מטעה בהיותו מבחן אשר יחול באופן חריג רק ביחסים שבין הצדדים. נניח שמוכר בית סיכם עם הקונה שארון הבית יישאר עם הבית ויחשב כחלק מהבית, אז למרות שבאופן אובייקטיבי המדובר במטלטלין הואיל והצדדים הסכימו הוא יחשב כמקרקעין.

גלילה לראש העמוד